Pamiętamy o zmarłych

ZNICZ

Na cmentarzu płomyki złote i groby w chryzantemach.             Ludzie przyszli tu z myślą o tych, których już nie ma.  Wspominają drogie imiona, zasłaniają lampki przed wiatrem,     dla tych bliskich wieńce zielone                                                       i bukiety jesienne pełne kwiatów.”

(H.Bechlerowa)

W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz Święta Niepodległości przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrały się na spacer, na cmentarz, aby zapalić znicze na opuszczonych grobach oraz grobach bliskich osób. To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o swojej wsi, mieszkańcach, których już nie ma. Celem spaceru było oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie z okupacji oraz zapalenie zniczy na grobach. Pogoda była słoneczna, a więc obeszliśmy cmentarz dookoła, oglądaliśmy groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Wracając do przedszkola, zatrzymaliśmy się i odczytaliśmy tablice na mogiłach żołnierzy, gdzie dzieci postawiły znicze.

Nasza wizyta na cmentarzu wzbudziła u dzieci, rzadką spotykaną powagę i zamyślenie.

galeria