Wizyta w siedzibie OSP w Milanowie

P1080385

Strażacy swoje święto obchodzą w maju, dlatego 6 maja przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Milanowie wybrały się na wycieczkę do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanowie.

  Panowie strażacy Aleksander Bożym, Jacek Pogorzelec, Krzysztof Korneszczuk, Sylwester Bałaban, Mateusz Bożym, Michał Klej pokazali, jak służą pomocą w sytuacjach zagrożenia.

   Spotkanie zaczęło się od zaproszenia dzieci do Izby Pamięci, gdzie maluchy mogły zobaczyć ogromną ilość nagród, dyplomów i pucharów, zdobytych przez dzielnych strażaków podczas różnych zawodów. Dzieci miały również okazję zobaczyć urządzenia z dawnych lat, służące do gaszenia pożarów, a także przymierzyć strażackie nakrycia głowy: hełmy i czapki do strojów galowych.

  Kolejnym punktem spotkania była prezentacja wspaniałego wozu strażackiego, którym dzieci były zachwycone. Panowie strażacy wytłumaczyli przedszkolakom do czego służą poszczególne sprzęty w samochodzie, jak wyglądają maski, butle, węże i urządzenia do cięcia metalu. Podczas opowiadania przez strażaków tych ciekawostek oczy maluchów otwierały się coraz szerzej. Następnie wszystkie przedszkolaki wraz z opiekunami udały się na plac, gdzie pracownicy Straży Pożarnej zaprezentowali pokazy „lania wody” kiedy ma to zastosowanie w czasie gaszenia pożaru. Dzieci obserwowały najpierw jak wóz strażacki wjeżdża na plac na sygnale i z włączonymi światłami. Potem strażacy rozwinęli węże i dzieci mogły pod ich nadzorem lać wodę, co miało oznaczać gaszenie pożaru, co dało dzieciom wiele radości. Następnie strażacy zaprezentowali kolejne funkcje wozu i sprzętów ratujących ludziom życie. Dzieci zobaczyły jak działają urządzenia do rozcinania i rozpierania blachy samochodowej, oraz podnośnik. Przedszkolaki były zachwycone i chciały wszystkiego dotknąć, zobaczyć z bliska.

  Kolejnym punktem spotkania zorganizowanym przez strażaków ochotników był pokaz ratowania osoby poszkodowanej w pożarze. Dzieci „na ochotnika” wybrały Panią Jolę, którą strażacy bezpiecznie umieścili na specjalnych noszach i przypięli pasami. Następnie kilku silnych chłopców z przedszkola wraz ze Strażakami przenieśli na noszach „poszkodowaną”. Na koniec Pani Antonina zrobiła przedszkolakom, wychowawcom i strażakom pamiątkowe zdjęcie.

  Na zakończenie Pani Dyrektor Maria Końko wręczyła podziękowanie i wyraziła słowa uznania pracownikom Straży za wspaniały pokaz odwagi i umiejętności oraz złożyła życzenia, aby praca strażaków była dla nich zawsze owocna, satysfakcjonująca i dawała powody do dumy. Po takiej wycieczce wiele dzieci przyznało, że ten zawód bardzo im się podoba, a niejedno w przyszłości chciałoby zostać strażakiem.

Galeria

Ten wpis został opublikowany w kategorii 2015/16. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.